Jak działamy?
Rozmowa z dzieckiem
MOCny, czyli dziecko lub młody człowiek uczestniczące w programie, i PoMOCny czyli wolontariusz rozmawiają co tydzień przez godzinę w formie wideokonferencji. PoMOCny buduje relacje z dzieckiem, potrafi słuchać co ma do powiedzenia, inspiruje je do podejmowania działań dla dobra swojego i otoczenia.
List Mocy
Dzieci, które chcą wziąć udział w Programie sporządzają swój List Mocy, w którym odpowiadają na następujące pytania:
-
O czym marzysz?
-
W czym jesteś dobry/a? Co od siebie mógłbyś/mogłabyś dać innym?
-
Co lubisz robić w wolnym czasie?
-
Kim chciałbyś/chciałabyś zostać w przyszłości
-
Czego oczekujesz od tego Programu?
-
Czy chciałbyś coś dodać od siebie?
Funkcją Listu Mocy jest dobranie dziecku wolontariusza, którego zainteresowania, doświadczenia życiowe czy też ścieżka kariery będą odpowiadały zainteresowaniom dziecka. Ponadto List Mocy ma za zadanie wesprzeć kształtowanie własnej wartości u dziecka, a także pomóc w określaniu jej/jego predyspozycji.
Klub Dyskusyjny
Podczas jednego spotkania w miesiącu, zamiast rozmowy wolontariusza z dzieckiem, opiekun Programu po stronie szkoły/placówki opiekuńczo-wychowawczej organizuje Klub Dyskusyjny dla MOCnych. Podczas spotkania Klubu dzieci wymieniają się doświadczeniami z Programu, a także planują przedsięwzięcie, które wspólnie zorganizują dla szkoły lub społeczności lokalnej (patrz poniżej) w ramach Edycji.
Dzień Mocy
W ramach Edycji MOCni z jednej szkoły/ośrodka opiekuńczo-wychowawczego mogą zorganizować przedsięwzięcie dla szkoły lub społeczności lokalnej, tzw. Dzień Mocy. Opiekun Programu czuwa nad przebiegiem organizacji, a także decyduje czy pomysł zaproponowany przez dzieci może zostać zrealizowany. Kluczowe jest aby w ramach przedsięwzięcia dzieci mogły wykorzystać swoje mocne strony oraz aby realizacja sprawiała im radość. Wolontariusze podczas rozmów z dziećmi motywują je do realizacji przedsięwzięcia oraz pomagają znaleźć rozwiązania na pojawiające się trudności.
Przykładowo przedsięwzięciem może być zorganizowanie charytatywnego meczu na terenie szkoły lub placówki opiekuńczo-wychowawczej, organizacja festynu, pokaz filmu, zaproszenie ciekawej osoby na prelekcję , akcja nagłaśniająca ważną dla dzieci sprawę w ich środowisku lokalnym (np. brak boiska) itp.
Z uwagi na konieczność znaczącego zaangażowania opiekuna Programu w realizację tego działania, jego podjęcie jest opcjonalne i zależy od możliwości opiekuna Programu.
Spotkanie na żywo
Raz lub dwa razy do roku (przed rozpoczęciem wakacji lub w okolicach Bożego Narodzenia) odbywa się spotkanie dzieci i wolontariuszy na żywo. W zależności od możliwości, organizowane jest spotkanie ogólne dla wszystkich uczestników, kilka spotkań zrzeszających szkoły/placówki opiekuńcze z danego regionu, bądź w każdej szkole/placówce opiekuńczej osobno. Spotkanie podzielone jest na część indywidualną wolontariusz-dziecko i część wspólną dla wszystkich uczestników. Podczas części wspólnej MOCni odbywają spotkanie z ciekawą osobą – liderem z ich środowiska lokalnego.
Kontakt z absolwentami
Celem programu jest towarzyszenie dzieciom-absolwentom także po jego zakończeniu. W tym celu dzieci-absolwenci MOCnych PoMOCnych co roku zapraszani są do uczestnictwa w spotkaniu na żywo. W miarę możliwości wolontariusz dziecka-absolwenta również w nim uczestniczy, ale niezależnie od jego udziału absolwent ma możliwość poznać inspirujących ludzi i porozmawiać z innymi absolwentami programu. Absolwent opowiada o swoich doświadczeniach z programu i na czas spotkania sam wciela się w PoMOCnego.